Rozwój w czasach lockdownu
Gdy niemal cały świat ugina się pod ciężarem ograniczeń związanych z pandemią, a wiele sektorów gospodarki balansuje na krawędzi, są takie branże, którym ta sytuacja dała impuls do szybkiego rozwoju.
To dosyć oczywiste, że wielkim wygranym aktualnej sytuacji jest sektor IT. Choć sytuacja nie jest aż tak prosta, to jednak można powiedzieć, że spece od programowania, bezpieczeństwa sieci, baz danych, nie mogą narzekać na brak zajęcia. Kto nie wierzy, niech zerknie na serwisy z ogłoszeniami o pracę. Oczywiście i tutaj dała się we znaki pandemia, ale czym innym jest ograniczenie podwyżek i awansów od wypowiedzenia.
Według raportu Devire, czyli firmy, która specjalizuje się w rekrutowaniu specjalistów z tej branży, dla 62 proc. pracowników IT pandemia nie przełożyła się na zmianę finansowych warunków zatrudnienia. Choć trzeba przyznać, że, podobnie zresztą jak większość, również IT musiało przejść na pracę zdalną. Według Barometru Ofert Pracy, przygotowywanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, szeroko pojęte zawody IT w relacji do stycznia wykazały największy, w przekroju wszystkich szerokich grup ofert, wzrost liczby wolnych miejsc pracy.
Ruszyła fala automatyzacji
Trudno się temu dziwić, skoro duża część gospodarki musiała zaliczyć przyspieszony kurs pracy zdalnej. Zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią to obsłużyć, musi być wysokie. Pracy programistom nie odbierze też wkraczająca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta