Pandemia przyspieszy trend cyfryzacji przedsiębiorstw
Na lockdown najsprawniej zareagowały firmy, które wcześniej zainwestowały w zaawansowane możliwości cyfrowe – mówi Ireneusz Borowski, Country Manager na Polskę, Dassault Systèmes. materiał powstał we współpracy z Dassault Systèmes
Czy polskie firmy są gotowe na transformację cyfrową? Pandemia jest momentem przełomowym pod tym względem?
Obecny kryzys wymusił na organizacjach wdrożenie nowego, cyfrowego modelu organizacji pracy. Wiele z nich zaczęło poszukiwać skuteczniejszych procesów produkcyjnych, bo istniejące systemy okazały się niewystarczające. Dodatkowo, kiedy w wielu krajach wprowadzono lockdown, krytyczne łańcuchy dostaw uległy drastycznym zakłóceniom.
Dziś widać, że najsprawniej zareagowały firmy, które wcześniej zainwestowały w zaawansowane możliwości cyfrowe. Dlatego też wiele firm, które jeszcze przed pandemią planowały wejście na drogę transformacji cyfrowej, teraz przyspieszyło realizację tych planów, bo zobaczyły konkretne korzyści w postaci większej odporności na zakłócenia czy wyższej elastyczności.
Czy można się już pokusić o oszacowanie, jak duże było to przyspieszenie?
Obserwujemy duże intensyfikacje na etapie planowania i przygotowywania organizacji do transformacji. Ale trudno oszacować to liczbowo. Wydaje mi się, że można jednak mówić o pewnym trendzie, zmianie sposobu myślenia menedżerów, którym pandemia wyraźnie pokazała, jakie obszary w przedsiębiorstwie trzeba usprawnić.
Wspólnie z firmą PMR Research w trzecim kwartale 2020...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta