Cel badania sprawozdania finansowego
Niektóre jednostki mogą stosować standardy sprawozdawczości zaprezentowane w ustawie o rachunkowości w sposób niewłaściwy, co rzutuje na wiarygodność sprawozdania. Artykuł 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości stanowi, że odpowiedzialność za sprawozdanie finansowe ponosi kierownik jednostki. Jakie zatem zadanie stoi przed biegłym rewidentem podczas przeprowadzania badania? PATRYK CICHY
Ustawa o rachunkowości w rozdziale 5 Sprawozdania finansowe jednostki wskazuje w jaki sposób podmioty mają przedstawić sytuację majątkową, finansową, wynik finansowy, a w niektórych przypadkach również zmiany w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.
Cechy jakościowe
W zależności od potrzeb użytkowników sprawozdania finansowego, należy rozpatrywać różne cechy jakościowe sprawozdania finansowego. W sposób intuicyjny, poprzez kryterium miejsca, można wyszczególnić użytkowników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Do pierwszej grupy z pewnością można zakwalifikować zarząd, radę nadzorcza, właścicieli, a także pracowników. Z kolei grupę użytkowników zewnętrznych można podzielić na jednostki biznesowe do których zaliczać będziemy np. inwestorów, kredytodawców czy kontrahentów, oraz agendy rządowe i samorządowe, takie jak urzędy centralne i ministerstwa, urzędy skarbowe i kontroli skarbowej itd.
UWAGA!
Pracownicy oraz kadra zarządzająca w sprawozdaniu finansowym poszukują przede wszystkim informacji o ogólnej sytuacji finansowej spółki oraz perspektywach rozwoju, które mogą być podstawą podejmowanych przez nich decyzji dotyczących kontynuowania współpracy z daną jednostką, a także możliwości wynegocjowania korzystniejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta