Niektóre klauzule w umowach są niedozwolone
Zamawiający każdorazowo powinien się upewnić, czy dane postanowienie nie jest sprzeczne z zasadami określonymi w ustawie, które są odzwierciedleniem m.in. orzecznictwa.
Podstawowe zasady prawa zamówień publicznych uregulowane zostały w art. 16 nowej ustawy, zgodnie z którym:
„Zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób:
1) zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców;
2) przejrzysty;
3) proporcjonalny".
W stosunku do obecnie obowiązującego art. 7 ustawy pzp art. 16 nowej ustawy pzp uległ jedynie nieznacznej modyfikacji stylistycznej.
Zamawiający przy ustalaniu wzoru umowy o zamówienie publiczne zobowiązani są do stosowania wyżej wskazanych zasad, a postanowienia umowne sprzeczne z tymi zasadami należy uznać za niedozwolone.
Zamknięty katalog
Ustawodawca w nowej ustawie – Prawo zamówień publicznych zdecydował się w art. 433 określić cztery niedozwolone klauzule umowne. Należy jednak podkreślić, że nie można ich traktować jako katalogu zamkniętego. Jest to novum w stosunku do obecnie obowiązującego prawa zamówień publicznych, które w tym zakresie opierało się w przeważającej mierze na orzecznictwie Krajowej Izbie Odwoławczej, bez możliwości powołania się wprost na ustawowe klauzule abuzywne. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta