Zamówienia na niektóre usługi po nowemu
Klasyczne zamówienia podprogowe na usługi społeczne będą zatem co do zasady podlegać temu samemu reżimowi co zamówienia klasyczne, co jest zasadniczo sprzeczne z ideą upraszczania i odformalizowania.
Usługi społeczne i inne szczególne usługi, o jakich mowa w dziale III, rozdziale VI obecnie obowiązującego prawa zamówień publicznych, to usługi, dla których prawodawca europejski, a w ślad za nim prawodawca krajowy, przewidział szczególny reżim. Z uwagi na to, że przedmiotem tych zamówień są usługi wrażliwe, osadzone w określonym, szczególnym kontekście kulturowym, a co za tym idzie, mającym ograniczony wymiar transgraniczny, na poziomie unijnym uznano, że zasadne będzie podwyższenie względem nich wartości progów unijnych (do kwoty 750 000 euro dla zamówień klasycznych oraz do kwoty 1 000 0000 euro dla zamówień sektorowych) oraz przewidzenie istotnie łagodniejszych wymogów proceduralnych w ich nabywaniu przez zamawiających publicznych. Usługi społeczne to usługi wyraźnie wyspecyfikowane w załączniku XIV do dyrektywy 2014/24/UE oraz załączniku XVII do dyrektywy 2014/25/UE, w tym między innymi usługi takie jak usługi zdrowotne, społeczne, administracyjne – w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i kultury, usługi w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, usługi komunalne, socjalne i osobiste, w tym usługi świadczone przez związki zawodowe, organizacje polityczne, stowarzyszenia młodzieżowe i inne organizacje członkowskie, religijne, hotelowe i restauracyjne, prawne, pocztowe, usługi w zakresie więziennictwa, bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta