Inwentaryzacja jako narzędzie weryfikacji aktywów i pasywów jednostki
Głównym celem przeprowadzenia inwentaryzacji jest ustalenie stanu faktycznego aktywów i pasywów, uzgodnienie go ze stanami księgowymi, a także ustalenie i rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych. Anna Matlok
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), każda jednostka ma obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji. Jest to jeden z etapów zamknięcia roku i sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Podczas przeprowadzenia inwentaryzacji weryfikacji podlega również przydatność aktywów jednostki. Aktywa, które uległy uszkodzeniu, są zepsute, przeterminowane bądź niechodliwe, powinny zostać objęte odpisami aktualizującymi.
Za prawidłowe przeprowadzenie inwentaryzacji odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki. Spółki, które podlegają obowiązkowi badania sprawozdania finansowego muszą poinformować biegłego rewidenta o ustalonych terminach inwentaryzacji, audytor powinien brać udział w inwentaryzacji znaczących składników majątku (art. 66 ust. 5 uor).
Inwentaryzacja może być przeprowadzona w trybie okresowym bądź ciągłym, tzn. okresowa przeprowadzona jest w wyznaczonym wcześniej terminie, a ciągła polega na rozłożeniu w czasie czynności spisowych. Może być ona wykonywana na dowolny dzień lub na przestrzeni określonego czasu.
Bez względu na sposób jej przeprowadzenie musi być ona kompletna, co oznacza ze powinny być spisane wszystkie składniki majątku objęte tym rodzajem inwentaryzacji.
Terminy i metody
Zgodnie z art.26 ust.1 uor inwentaryzacja może być przeprowadzona następującymi metodami:
- spis z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta