Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przedsiębiorca z przedsiębiorcą, czyli umowa o współpracy

07 stycznia 2021 | Kadry i Płace | dr Patrycja Zawirska, Monika Aniszewska

Szukając źródła dochodu w dobie pandemii warto rozważyć samozatrudnienie. Elastyczność, brak hierarchii służbowej oraz ulgi finansowe to tylko część korzyści z prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Umowa o współpracy, samozatrudnienie, B2B (ang. business-to-business) – istnieje szereg określeń na pracę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to relacja między dwoma przedsiębiorcami. Jednym z nich jest osoba fizyczna (posiadająca status przedsiębiorcy i niezatrudniająca pracowników), która wykonuje usługi na rzecz innego podmiotu gospodarczego.

Postawą prawną takiej współpracy jest kodeks cywilny. Nie znajdziemy w nim jednak przepisów, które wprost regulują zawieranie tego typu umów. Nie oznacza to, że są one nielegalne. Funkcjonują w obrocie w ramach tzw. swobody kontraktowej – jednej z podstawowych zasad prawa cywilnego. Strony mogą ułożyć łączącą je relację według swojego uznania, byle tylko jej treść (cechy) lub cel nie były sprzeczne z właściwością stosunku prawnego, innymi przepisami oraz zasadami współżycia społecznego (art. 3531 k.c.).

Fakty i mity

Wokół samozatrudnienia krąży wiele mitów, np. tzw. test przedsiębiorcy. Rządowe plany „wyłapywania" działalności opierającej się na współpracy tylko z jednym odbiorcą usług na razie zakończyły się fiaskiem. Poza tym, piętnowanie takiego modelu funkcjonowania na rynku nie znajduje uzasadnienia w przepisach ani w samej istocie prowadzenia działalności gospodarczej. Niektórzy mali przedsiębiorcy utrzymują relacje biznesowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11855

Wydanie: 11855

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament