Krajobraz w trakcie bitwy
Głębokie przeoranie gospodarki przez pandemię Covid-19 jest faktem. To stan przedsiębiorstw i rynku pracy po covidowej bitwie wyznaczy parametry wychodzenia z kryzysu.
Reakcja rządu w sferze gospodarczej na pierwszą falę pandemii oceniana jest na ogół pozytywnie i uwzględnia realia mierzenia się z nieznanym. Celem nadrzędnym było zachowanie integralności rynku pracy. Dla rekompensaty skutków zamknięcia gospodarki uruchomiono tzw. tarczę finansową, która pozwoliła przetrwać licznym podmiotom gospodarczym, których obroty spadły o 25 proc. lub więcej. Pomoc okraszona była propagandą „hojności dobrej władzy", ale była faktem, co mimo chaosu zostało docenione na rynku. Były też głosy, że zamknięcie gospodarki jest nadmierne i nieracjonalne, ale nikt nie rozważał poważniej systemowych aspektów ograniczeń i dotacji.
W sytuacji II fali pandemicznej tak wyrozumiałym być już nie można. Wobec nieogłaszania stanu wyjątkowego jest prawnie uzasadnione, że rząd powinien przyjąć pełną odpowiedzialność finansową za skutki administracyjnego zakazu lub ograniczenia działania firm.
Pamiętać przy tym należy o rygorach finansów publicznych, które w interesie publicznym muszą być brane pod uwagę. Dlatego nowa polityka wsparcia winna być skierowana wyłącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta