Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnicy oswajają się z CIT od spółki komandytowej

22 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Przemysław Więcek

Obecnie podatek dochodowy płacą zarówno spółka komandytowa, jak i jej wspólnicy. Polskich przedsiębiorców na szczęście cechuje to, że nie rozpaczają długo nad pogarszającą się sytuacją, ale potrafią ją przezwyciężyć.

 

Pod koniec listopada 2020 roku spółki komandytowe i ich wspólnicy zostali zaskoczeni nagłymi zmianami zasad opodatkowania. Przedtem podatek dochodowy płacili wspólnicy spółek komandytowych. Po nowelizacji płacą go zarówno spółka komandytowa, jak i wspólnicy. Potocznie nowelizację z listopada nazywa się wprowadzeniem podwójnego opodatkowania. O ile jest prawdą, że teraz podatek dochodowy muszą rozliczać zarówno spółki komandytowe, jak i wspólnicy (podwójna praca księgowych), o tyle nie jest już prawdą, że podatek będzie podwójny. Dla niektórych spółek komandytowych i ich wspólników może nawet ulec obniżeniu.

Żeby nie gmatwać i tak zawiłej sytuacji, nie będą pisał o okresie przejściowym trwającym od 1 stycznia do 30 kwietnia 2021 roku, o wspólnikach mających zagraniczną rezydencję podatkową czy spółkach działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Warto jeszcze dodać, że około 3/4 spółek komandytowych jest małymi podatnikami. W niniejszym artykule skoncentruję się zasadniczo właśnie na nich. Dla uproszczenia przyjmę też, że wszyscy wspólnicy spółek komandytowych będący osobami fizycznymi płacili przed nowelizacją podatek liniowy według stawki 19 proc. Tak będzie łatwiej porównywać podatki płacone przed i po nowelizacji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11894

Wydanie: 11894

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament