Zmiana formy prawnej bez PCC
Przekształcenie spółki jawnej w komandytową – jeśli nie wiąże się z wniesieniem dodatkowych wkładów ani ze zwiększeniem majątku – nie jest obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 14 lipca 2020 r. (I SA/Bd 250/20). Wyrok WSA oznacza brak opodatkowania również w odniesieniu do tzw. niepodzielonych zysków oraz do tej części majątku spółki, który wcześniej (np. na etapie tworzenie spółki) nie był opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zasady z ustawy
Przepisy ustawy o PCC przewidują, że zmiany umów spółek podlegają opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. Jednocześnie, za zmianę umowy spółki uważa się m.in. przekształcenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. W przypadku przekształcenia w spółkę osobową, podstawą opodatkowania jest wartość wkładów do spółki powstałej w wyniku przekształcenia. Stawka podatku od przekształcenia wynosi 0,5 proc.
Niezależnie od tego, ustawa o PCC zawiera regulacje, które przewidują zwolnienie z opodatkowania tej części majątku/wkładów do spółki, które były już wcześniej (np. na etapie tworzenia spółki lub wniesienia do niej dodatkowych wkładów) opodatkowane PCC.
Przepisy te – interpretowane literalnie – wskazywałaby więc, że przekształcenie jednej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta