Sądy przejdą na cyfrową informację o procesach
Portale informacyjne sądów zostaną mocno rozbudowane. Na początku skorzystają adwokaci i radcowie.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć działanie Portali Informacyjnych Sądów Powszechnych. Do końca listopada 2020 r. w systemie zarejestrowanych było łącznie ponad 63,5 mln spraw, z czego 2,7 mln w toku. Najwięcej w sądach apelacji: warszawskiej, wrocławskiej i gdańskiej. Najmniej: w rzeszowskiej, szczecińskiej i lubelskiej. W portalach znajduje się prawie 254 mln dokumentów oraz blisko 8 mln nagrań e-protokołów.
Ministerstwo Sprawiedliwości zleciło Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości przygotowanie raportu na ich temat, który ma pomóc w usprawnieniu systemu. Umożliwia dostęp do informacji o sprawach toczących się przed sądami bez wychodzenia z domu. Co w sytuacji zarazy ma znaczenie. „Rzeczpospolita" dotarła do zawartych w nim rekomendacji.
Będą zmiany
Przebudowa portalu jest w trakcie, np. pojawiło się już uzyskanie funkcjonalności EPO (elektroniczne potwierdzenie odbioru) czy udostępnianie sądom zdigitalizowanych akt komorniczych. Jak ustaliła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta