Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pełnomocnik na ciężkie czasy po utracie zdrowia

22 lutego 2021 | Prawo co dnia | Marek Domagalski Anna Krzyżanowska

Notariusze zabiegają w rządzie o zmiany, które pozwolą wesprzeć osoby starsze i niepełnosprawnych na wypadek ich niedołęstwa.

Tacy pełnomocnicy, zwani opiekuńczymi, mieliby zająć się sprawami osoby, która wcześniej ich wskazała. Bez potrzeby wszczynania postępowania o ubezwłasnowolnienie mocodawcy, który w wyniku utraty zdrowia czy leczenia nie jest w stanie sam o sobie decydować.

– Wszyscy się kiedyś starzejemy, wiemy, że mogą się nam przydarzyć różne schorzenia, które mogą ograniczyć naszą możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym czy prawnym. To rozwiązanie pozwoliłoby osobie będącej w pełni władz umysłowych podjąć decyzję, co będzie się dziać, gdy utraci możliwość działania – mówi „Rz" Mariusz Białecki, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

– Dotychczasowe formy ubezwłasnowolnienia osoby są od lat krytykowane jako odbierające im podmiotowość. Ważnym pomysłem jest zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11894

Wydanie: 11894

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament