Sprawiedliwość bez rozprawy w czasach pandemii
Jak stosować art. 15zzs1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
Każdy spór domaga się wysłuchania racji obu stron, a najpoważniejszą wadą rozstrzygnięcia może być brak rozpatrzenia zarzutów podnoszonych przeciwko żądaniom przeciwnika. Warunkiem sprawiedliwości jest więc możliwość obrony, a nie sama w sobie treść werdyktu. W realiach pandemicznych ograniczeń ustawodawca pozwolił sądom na wydawanie wyroków z pominięciem rozprawy (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z późniejszymi zmianami).
Czas zagrożenia epidemicznego określony został w rozporządzeniu ministra zdrowia, nie oznacza jednak zawieszenia podstawowych zasad postępowania sądowego określonych w konstytucji. Konieczne ograniczenia muszą więc wpłynąć na sposób prowadzenia postępowania, ale nie mogą zmienić istoty sprawiedliwości.
Dlatego w art. 15zzs/1 ww. ustawy z 2 marca 2002 r. została wprowadzona zasada, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego rozprawy odbywają się zdalnie, a osoby w nich uczestniczące nie muszą przebywać w budynku sądu. Ponadto przewodniczący może zarządzić przeprowadzenie posiedzenia niejawnego, jeżeli uzna rozpoznanie sprawy za konieczne, przeprowadzenie zaś rozprawy lub posiedzenia jawnego mogłoby spowodować nadmierne zagrożenie zdrowia osób w nich uczestniczących i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta