Rola prawa karnego w zapewnieniu bezpieczeństwa na stadionach
Cieszy decyzja o przekwalifikowaniu dotychczasowych wykroczeń na przestępstwa.
Po, miejmy nadzieję, jak najszybszym ustaniu pandemii żądni wrażeń kibice tłumnie wrócą na stadiony. Zadaniem organizatorów imprez sportowych będzie stworzenie warunków bezpiecznego uczestnictwa w nich zawodników i kibiców. Pamiętać bowiem należy, że organizacja wydarzeń sportowych to nie tylko należyte przygotowanie obiektów i niezbędnej infrastruktury. Tego typu przedsięwzięcia wymagają przepisów, które pozwolą na szybką i trafną reakcję karną na czyny zabronione popełnione w trakcie takich imprez.
Naruszanie porządku podczas zawodów sportowych znane były już w starożytnym Rzymie. O walkach stadionowych pisali w III w n.e. juryści Callistratus oraz Ulpian. Przejawy agresywnych zachowań widzów obserwowano również w Imperium Bizantyjskim oraz antycznej Grecji.
Przemoc i narkotyki
Nietrudno zauważyć, że zwłaszcza mecze piłkarskie mogą powodować poważne zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa publicznego, ale również dla zdrowia uczestników, widzów, jak i osób przypadkowych. Analizując problem tzw. przestępczości stadionowej, pamiętać należy, że stanowi ona właściwie konglomerat czasem dość luźno powiązanych form nielegalnej aktywności. Zazwyczaj łączy się ze stosowaniem przemocy zarówno w obrębie obiektu sportowego, jak i poza nim.
W ostatnim czasie coraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta