Sprzedaż auta bez wpływu na limit zwolnienia podmiotowego
Sprzedając używany firmowy samochód podatnik nie traci prawa do zwolnienia podmiotowego.
∑ Przedsiębiorca (zwolniony podmiotowo) sprzedał samochód osobowy stanowiący środek trwały od maja 2012 r. Samochód ten został nabyty w maju 2012 r. z prawem do odliczenia 60 proc. podatku VAT (w tym okresie przedsiębiorca był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny). W maju 2012 r. został on zarejestrowany w wydziale komunikacji. Zwolnienie podmiotowe przedsiębiorca wybrał do 1 stycznia 2018 r. Obecnie przedsiębiorca planuje sprzedaż tego samochodu, będącego środkiem trwałym. Czy przychód uzyskany z jego sprzedaży należy wliczyć do limitu zwolnienia z VAT? – pyta czytelnik
Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Do wartości sprzedaży, zgodnie z art. art. 113 ust. 2 ustawy o VAT, nie wlicza się:
1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta