Indywidualizacja klucza tak, ale w ramach prawa
Zarzut niereprezentatywności wzoru przewidzianego w przepisach do wyliczenia prewspółczynnika odliczenia, może być badany w kontekście propozycji przyjęcia indywidualnie wyliczonej proporcji, ale nie może prowadzić do modyfikacji wzoru urzędowego.
W 2018 r. miasto wystąpiło o interpretację przepisów o VAT. Wyjaśniło, że od stycznia 2017 r. dokonało centralizacji rozliczeń VAT wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. A jego wątpliwości dotyczyły odliczania VAT związanego z pływalnią miejską.
Miasto uważało, że przysługuje mu prawo do odliczenia części podatku z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne i bieżące przy zastosowaniu sposobu określenia proporcji z § 3 ust. 3 w zw. z § 2 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników. To znaczy skalkulowanego jako stosunek rocznego obrotu z tytułu działalności gospodarczej pływalni do całości osiągniętych dochodów wynikających ze sprawozdania z wykonania planu finansowego, powiększonych o część kwoty przekazywanej przez miasto na pokrycie jej wydatków. Ale z wyłączeniem środków przekazywanych na wydatki związane z prowadzoną przez pływalnię działalnością gospodarczą oraz innych kategorii z § 2 pkt 10 rozporządzenia.
Innego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta