Powtórka z prawa karnego
Często zmieniające się przepisy są dużym utrudnieniem dla przyszłych pełnomocników i obrońców.
Zawodowe egzaminy prawnicze w 2021 r. odbędą się od 18 do 21 maja. Później niż zwykle. Wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy się do nich przygotować. Dziś do powtórki prawo karne.
Zarzut obrazy przepisów postępowania – teoria
Zmiany wprowadzone ustawą z 19 lipca 2019 r., która obowiązuje od 5 października 2019 r., nie mają zasadniczo wpływu na samą treść poszczególnych zarzutów obrazy prawa procesowego oraz sposób ich redakcji. Wprowadzone zmiany procedury karnej powodują natomiast ograniczenie możliwości postawienia tego rodzaju zarzutu. Dotyczy to chociażby obrazy art. 410 k.p.k. poprzez oparcie ustaleń faktycznych na dowodzie, który nie został wprowadzony do materiału dowodowego jednym z trzech sposobów przewidzianych przez przepisy k.p.k. Dodanie art. 405 § 2–4 k.p.k. powoduje, że z chwilą zamknięcia przewodu sądowego ujawnione są bez odczytywania wszystkie protokoły i dokumenty, a zatem od 5 października 2019 r., czyli od wejścia w życie noweli k.p.k. z 19 lipca 2019 r., w praktyce możliwość postawienia zarzutu obrazy art. 410 k.p.k. ograniczy się do dwóch sytuacji opisanych w dalszej części niniejszego rozdziału.
Dodanie § 3a art. 427 k.p.k. powoduje, że w środkach odwoławczych wnoszonych po 5 października 2019 r. nie można podnosić zarzutu nieprzeprowadzenia dowodu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta