Obowiązkowy MPP dotyczy wyłącznie konkretnych towarów i usług
O obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności możemy mówić tylko w przypadku towarów i usług enumeratywnie wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT – przy czym organy podatkowe w postępowaniu interpretacyjnym nie zawsze dokonują oceny prawidłowości klasyfikacji PKWiU danego produktu.
Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydanej 4 grudnia 2020 r. (0114-KDIP1-1.4012.664.2020.1.AKA).
Od 1 listopada 2019 r. do polskiego porządku prawnego został wprowadzony obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do niektórych transakcji dotyczących towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, który w przeważającej większości pozycji odwołuje się do konkretnych grupowań PKWiU. W związku z tą regulacją u podatników pojawia się szereg wątpliwości, których wyrazem jest m.in. poniżej omówiona interpretacja indywidualna.
Wątpliwości podatnika
W stanie faktycznym wspomnianej powyżej interpretacji indywidualnej wnioskodawca powziął wątpliwości co do tego, czy sprzedawana przez niego mieszanina farby solwentowej przeznaczona do druku na ploterach solwentowych, wykorzystywana głównie do zadruku na podłożach z zawartością PCV rozwijanych z rolki, objęta jest obligatoryjnym MPP. Jak wskazał wnioskodawca, dokonuje on sprzedaży tych produktów na rzecz czynnych podatników VAT, a wartość faktur dokumentujących te transakcje może przekraczać 15 000 zł brutto.
Wnioskodawca podkreślił, że dla przedmiotowego towaru uzyskał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta