Praktyczne konsekwencje interpretacji dotyczącej kart paliwowych
Minister finansów w wydanej interpretacji ogólnej dotyczącej kart paliwowych nie tylko nie rozstrzyga dotychczasowych wątpliwości związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług przez podmioty uczestniczące w wielostronnych transakcjach dotyczących kart paliwowych, ale dodatkowo te wątpliwości mnoży.
W wydanej w 15 lutego 2021 r. interpretacji ogólnej (PT9.8101.
3.2020) Minister Finansów rozstrzygnął kwestię prawidłowej kwalifikacji dla celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych. Jednocześnie wskazał, że na mocy ustawy z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, 1 stycznia 2021 r. uchylony został przepis art. 7 ust. 8 ustawy o VAT. W wyniku wyeliminowania tej regulacji doszło do utraty aktualności, a w konsekwencji – mocy ochronnej interpretacji wydanych w zakresie tego przepisu.
Jak wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski: „Interpretacja ogólna dotycząca transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych, realizowanych w modelu trójstronnym, została przygotowana przez Ministerstwo Finansów w związku z potrzebą doprecyzowania sposobu ich opodatkowania. Interpretacja uwzględnia tezy wyroku TSUE w sprawie C-235/18 Vega International w zakresie kwalifikacji transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych."
Schematy występujące w obrocie
Jak wynika z interpretacji, w ramach występujących w obrocie schematów korzystania z kart paliwowych, w których uczestniczą trzy podmioty i jeden z podmiotów (np. leasingodawca, spółka dominująca) udostępnia (przekazuje) kontrahentowi karty paliwowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta