Jak zabezpieczyć się przed utratą płynności
RADY NA PRZYSZŁOŚĆ | Trzeba planować racjonalnie i zawsze pamiętać, aby posiadać poduszkę finansową na gorsze czasy. Beata Gulczyńska, prezes zarządu, dyrektor sprzedaży w Kancelarii Prawnej RiO Restrukturyzacja i Oddłużanie
Pandemia Covid-19 znacząco pogłębiła problemy finansowe Polaków. Jak podsumowuje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i Baza Biura Informacji Kredytowej, średnie przeterminowane zadłużenie podwyższyło się przez pół roku o niemal 5 proc., a już prawie co czwarta (23 proc.) osoba ma jednocześnie niespłacone bieżące rachunki i kredyty, co wskazują statystyki poniżej.
Znacząco zwiększyła się również liczba zadłużonych w wieku między 35. a 55. rokiem życia.
W roku 2020 padły również kolejne rekordy wysokości zadłużenia przypadającą na jednego dłużnika. Rekordzistą jest 64-letni mieszkaniec województwa lubuskiego mający ponad 73 mln długu.
Zmiany prawne, które wprowadziła nowelizacja ustawy upadłościowej z 24 marca 2020 roku, spowodowały znaczący wzrost liczby oddłużanych zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Skalę pokazuje raport Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej i porównanie grudnia roku 2019, w którym ogłoszono 826 upadłości, do grudnia roku 2020, kiedy upadłości było aż 1809 (źródło: https://www.coig.com.pl/lista-upadlosci-firm.php). Rok 2021 rozpoczęliśmy 1505 oddłużeniami. Raport ten wskazuje więc jednoznaczną tendencję wzrostową.
Widzimy więc, że skala problemu jest ogromna, a rozwiązanie czeka tuż za rogiem. Decyzja o bankructwie nie należy do prostych, ale należy pamiętać, że ogłoszenie upadłości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta