Napędzanie zielonego odrodzenia
Zrównoważone finansowanie nadal odpowiada za niewielką część rynków kapitałowych. Obecnie istnieje globalna konieczność przekształcenia tej niszy w nowy główny nurt.
Pandemia jest szansą na przeanalizowanie naszych możliwości dotyczących przyszłości planety i gospodarki. Idea „zielonego odrodzenia" (ang. growing back greener) wydaje się zyskiwać popularność i wygrywać z pokusą wybrania drogi na skróty do ponownego wzrostu. Będzie ona wymagała znaczących inwestycji, zwłaszcza w Polsce, która stoi w obliczu transformacji w sektorze energetycznym. Na szczęście sektor bankowy promuje nową erę zrównoważonego finansowania, zdolnego wspierać wymagane inwestycje.
Sygnał ostrzegawczy
Kryzys wywołany pandemią Covid-19 jest poważnym ostrzeżeniem dla rządów, przedsiębiorstw i społeczeństw. Rośnie świadomość tego, że nasz rozwój gospodarczy uzależniony jest od czynników zewnętrznych, takich jak „zdrowa" planeta, czyli coś, co można osiągnąć jedynie przez długofalowe inwestycje. Polska, która pozostaje w tyle za partnerami z Europy Zachodniej pod względem postępów w realizacji celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, nie stanowi wyjątku od tej tendencji.
Przeprowadzone przez HSBC badanie Sustainable Financing and Investing Survey 2020, które objęło 2000 uczestników rynków kapitałowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta