Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płeć jedynym wyznacznikiem?

18 marca 2021 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Z niedawnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika kuriozalny wniosek, że w jakiejkolwiek sprawie ciężarna może powołać się na dyskryminację ze względu na płeć, bo w stanie błogosławionym może być tylko kobieta.

 

Kristina Jurcic 17 listopada 2009 r. wykonała zabieg in vitro, nie znając, rzecz jasna, jego wyników. 27 listopada podpisała z pracodawcą umowę o pracę, a na początku grudnia 2009 r. wystąpiła do chorwackiego ZUS-u o objęcie ubezpieczeniem społecznym. 17 grudnia okazało się, że Kristina jest w ciąży, i to nawet bliźniaczej. Chorwacki ZUS odmówił jej świadczenia, uważając, że umowa o pracę była fikcyjna i jedynym jej celem było wyłudzenie świadczenia ubezpieczeniowego.

Wszystkie sądy chorwackie, łącznie z Trybunałem Konstytucyjnym, zaakceptowały to stanowisko. Sprzeciwił mu się chorwacki Ombudsman ds. Równości Płci (w Chorwacji jest taki urząd, co samo w sobie jest godne uwagi). Obudsman, zgodnie z regułami obowiązującymi przy ocenie dyskryminacji uznał, że władze zinterpretowały sytuację Kristiny w oparciu o założenie, że każda kobieta, która dokona zabiegu in vitro lub jest w ciąży, w rzeczywistości nie powinna zostać zatrudniona przez jakiegokolwiek pracodawcę.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał jednak, że Chorwacja nie ma racji. Co ciekawe, zdanie odrębne do wyroku, który zapadł 4 lutego 2021 r. w tej sprawie (skarga nr 54711/15), zgłosił przewodniczący składu, polski sędzia w Trybunale, prof. Krzysztof Wojtyczek.

Nadużycia systemu

W rozstrzygnięciu ETPC, jak i w zdaniu odrębnym polskiego sędziego, znajduje wyraz swoista...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11915

Wydanie: 11915

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament