Kumulacji urlopów w pandemii nie należy tolerować
Wielu pracowników nie korzystało z urlopów w 2020 r. Pracodawcy powinni część tych dni udzielić w narzuconym terminie. Inaczej narażą się na problemy organizacyjne w firmie, a przy redukcji etatów – na niepotrzebne koszty.
Trwająca już od roku pandemia wywiera wpływ na nasze życie, w szczególności na sferę związaną z życiem zawodowym. Wprowadzane zakazy przemieszczania się wraz z zaleceniami unikania bezpośrednich kontaktów spowodowały, że osoby, których charakter pracy na to pozwala, zaczęły wykonywać ją w trybie zdalnym.
Świadczenie pracy z domu, umożliwiające elastyczne łączenie obowiązków zawodowych z domowymi, a także istotne ograniczenie możliwości podróżowania, spowodowały, że znacznie więcej osób niż zazwyczaj nie wykorzystało przysługującego im w poprzednim roku urlopu wypoczynkowego. W dłuższej perspektywie może się to okazać kłopotliwe dla pracodawców. Nagromadzenie zaległych dni urlopowych może powodować trudności przy ustalaniu planów urlopowych w roku bieżącym.
Problem jest tym większy, im więcej osób zatrudnia dany pracodawca. Gdyby pracownicy chcieli wykorzystywać urlopy w jednym czasie (np. w okresie wakacyjnym lub po zniesieniu obostrzeń), mogłoby to zachwiać procesem organizacji pracy. W tym roku warto więc poświęcić tworzeniu planów urlopowych szczególną uwagę w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Wypoczynek bieżący...
Zgodnie z art. 152 k.p. pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, którego nie może się zrzec. Aktualny (bieżący) urlop wypoczynkowy stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta