Podróże w pandemii nie są prywatną sprawą
Pracodawca ma prawo wymagać od pracowników podawania informacji służących walce z COVID-19. Za zatajenie wyjazdu zagranicznego zatrudnionemu może grozić dyscyplinarka.
Prawo pracowników do prywatności i ochrona ich danych osobowych nie jest wyższą wartością od życia i zdrowia innych. Tym samym pracownik ma obowiązek stosowania się do poleceń pracodawcy mających na celu zapobieganie zakażeniom koronawirusem, w tym m.in. do ujawniania informacji o podróżach zagranicznych. Niestosowanie się do takiego polecenia jest rażącym, umyślnym naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i uzasadnia zwolnienie dyscyplinarne. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku z 29 stycznia 2021 r. (IV Pa 79/20).
Wewnętrzne regulacje
W pierwszych tygodniach rozwijania się pandemii COVID-19 pracodawca wydał zarządzenie, w którym zobowiązał pracowników do powiadamiania o odbyciu wyjazdu zagranicznego. W razie odbycia takiej podróży pracownik mógł zostać skierowany na pracę zdalną lub na tzw. przestój, zachowując prawo do wynagrodzenia.
Jeden z pracowników wyjechał na weekend zagranicę. Po powrocie przez 2 dni wykonywał normalną pracę w zakładzie pracy, a następnie został...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta