Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca zdalna w kilku odsłonach

18 marca 2021 | Kadry i Płace | Partycja Zawirska Karolina Kalinowska

Prace legislacyjne nad uregulowaniem pracy zdalnej wciąż trwają. Warto jednak korzystać z rozwiązań, które już są dostępne dla pracodawców i znaleźć model współpracy najbardziej pasujący do okoliczności. DR PATRYCJA ZAWIRSKA, KAROLINA KALINOWSKA

 

W trakcie lockdownu i przedłużającej się pandemii poznaliśmy oblicze niemalże powszechnej pracy zdalnej. Nie jest to jednak forma współpracy, która pojawiła się dopiero teraz. Pomimo braku szczególnej regulacji prawnej, już wcześniej wiele firm z bardzo dobrym rezultatem stosowało tzw. home office. Poza tym od ponad 13 lat funkcjonuje w Polsce telepraca. Wszystkie te instytucje łączy zdalność pracy, ale dzieli je bardzo wiele.

Poza biurem w czasach COVID-19

Regulacja dotycząca pracy zdalnej pojawiła się w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU z 2020 r., poz. 1842 ze zm., dalej: tarcza antykryzysowa). Ma ona zastosowanie wyłącznie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii z powodu COVID-19 oraz przez trzy miesiące po ich odwołaniu.

Na jej podstawie pracodawcy mają możliwość polecenia podwładnym wykonywania pracy – przez czas oznaczony – poza stałym miejscem jej świadczenia. Nie musi to więc być dom pracownika, a zatrudniony nie może swobodnie (bez uprzedniego uzgodnienia z szefem) zmieniać lokalizacji (np. wyjechać za granicę).

Pracodawca może wydać polecenie zdalności pracy, jeśli pozwalają na to jej rodzaj, jak też umiejętności oraz możliwości techniczne i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11915

Wydanie: 11915

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament