Chwila wytchnienia na rynku pracy
W lutym wyraźnie wzrosło zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Kolejne miesiące będą jednak słabsze, bo rynek pracy wciąż jest pod silnym wpływem antyepidemicznych restrykcji.
Krótka przerwa między drugą a trzecią falą epidemii Covid-19 była wyraźnie widoczna na rynku pracy. Przeciętnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lutym 6,33 mln etatów, czyli o 20 tys. więcej niż w styczniu – podał w środę GUS. To największa zwyżka tego wskaźnika od sierpnia 2020 r., a w samym lutym z większym wzrostem zatrudnienia mieliśmy poprzednio do czynienia w 2008 r.
Wirusowe zaburzenia
Gorzej, że w porównaniu z lutym 2020 r. zatrudnienie w większych firmach, które mają co najmniej dziesięciu etatowych pracowników, zmalało o 1,7 proc. To wynik wyraźnie powyżej oczekiwań ekonomistów. Interpretację danych w ujęciu rok do roku zaburza jednak coroczna aktualizacja próby przedsiębiorstw. GUS w styczniu dodaje do niej te firmy, w których zatrudnienie w poprzednim roku przekroczyło dziewięć etatów, i odejmuje te, w których zmalało. Zwykle tych pierwszych przybywa, co podwyższa dynamikę zatrudnienia rok do roku. W 2020 r. z powodu pandemii było inaczej. I ta zmiana będzie obniżała dynamikę zatrudnienia rok do roku przez cały 2021 r. O bieżącej koniunkturze na rynku pracy więcej będą mówiły zmiany zatrudnienia miesiąc do miesiąca.
Ożywienie w przemyśle
W tym świetle luty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta