System depozytowy powinien być dostępny także dla małych sklepów
Zmiany w zasadach zbiórki oraz recyklingu muszą uwzględniać specyfikę rodzimego handlu – pisze dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.
Polskę czeka konieczność stworzenia efektywnego, wydolnego i racjonalnego rynkowo systemu depozytowego do selektywnej zbiórki i recyklingu określonych rodzajów opakowań. Tutaj kryją się pułapki wynikające ze specyfiki rodzimego handlu, opartego przede wszystkim na małych podmiotach. 40 proc. sprzedaży należy do tradycyjnych, rodzinnych sklepów, często z polskim kapitałem. Pomysł objęcia systemem depozytowym wyłącznie sklepów wielkopowierzchniowych, zaprezentowany przez PSL i Koalicję Polską, uderza w ten sektor i wprowadza preferencje dla wielkich sieci handlowych.
System depozytowy powinien być powszechny, ogólnopolski i obowiązkowy dla producentów napojów. Jednocześnie musi uwzględniać specyfikę polskiego handlu oraz być przyjaznym dla konsumentów, by chętnie oddawali puste opakowania do sklepów. Tymczasem posłowie PSL oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta