Polityki zgodności bez udziału związku
Firmową politykę antykorupcyjną czy procedurę anonimowego zgłaszania naruszeń pracodawca może wprowadzić samodzielnie. Konsultacje ze związkami zawodowymi mają charakter fakultatywny.
Trendy rynkowe, a czasami też przepisy prawa, wymuszają na pracodawcach ustalanie polityk i procedur, które mają zapewnić, że personel spółki będzie działał zgodnie z prawem i etycznie. Takie polityki to np. polityka antykorupcyjna, kodeks przeciwdziałania konfliktom interesów czy procedura anonimowego zgłaszania naruszeń.
Różne intencje, jeden dylemat
Motywy wprowadzania takich polityk są różne. Niektórzy pracodawcy muszą to zrobić, bo tak nakazuje prawo. Dla przykładu art. 97d ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych wymaga, aby pracodawca-emitent ustalił wewnętrzne procedury zgłaszania naruszeń. Inni pracodawcy wprowadzają polityki zgodności z własnej inicjatywy, bo tego wymaga rynek.
Niezależnie od motywów wprowadzenia polityki zgodności, pracodawca staje przed dylematem, czy treść takiej polityki musi skonsultować z działającymi u niego związkami zawodowymi. Nie jest to dylemat łatwy do rozstrzygnięcia, bo polityki zgodności mają niejednolity charakter. Takie polityki często opisują pożądane standardy zachowań, określają ramy instytucjonalne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta