Zasiłku pozbawi sama gotowość do wykonania umowy
Pracownik, który w czasie zwolnienia lekarskiego osiąga zarobki ze zlecenia, traci prawo do zasiłku chorobowego. Nie ma znaczenia, że w tej pracy ktoś go zastąpił.
- ZUS zobowiązał mnie do zwrotu rzekomo nienależnie pobranego zasiłku chorobowego. Chodzi o to, że na zwolnieniu lekarskim (pracuję na etacie) podpisałam umowę zlecenia, aby dorobić, ale wyręczał mnie mąż. Czy jest podstawa do kwestionowania decyzji ZUS? – pyta czytelniczka.
Nie ma podstaw, aby kwestionować tę decyzję ZUS. Z punktu widzenia przepisów ubezpieczeniowych ważna jest już sama gotowość do wykonywania umowy (w tym przypadku umowy zlecenia), którą czytelniczka zawarła w okresie przysługiwania jej zasiłku chorobowego z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Nie ma znaczenia, że pracownicę wyręczał mąż. Ostateczną korzyść z umowy zlecenia uzyskała bowiem strona tej umowy, czyli pracownica pozostająca na zwolnieniu lekarskim....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta