Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udział w akcji na rzecz LGBT bez przymusu

01 kwietnia 2021 | Kadry i Płace | Rafał W. Sikorski

Pracownik może odmówić uczestniczenia w inicjatywach pracodawcy, które nie mają związku z jego obowiązkami i są sprzeczne z jego poglądami religijnymi. Dotyczy to m.in. akcji, które uzna za promowanie mniejszości seksualnych.

Zagadnienie wolności sumienia oraz wyznania jest niezwykle skomplikowane i delikatne, tym bardziej w relacjach na linii pracownik – pracodawca. Zarówno religia, jak i problemy mniejszości seksualnych (a także ich wzajemne korelacje) są w debacie publicznej przedmiotem licznych kontrowersji. Determinuje to konieczność zachowania pewnej dozy ostrożności formułowanych na tym tle wypowiedzi, zamiast bardziej radykalnych bądź negatywnie nacechowanych stwierdzeń.

Celem niniejszego opracowania jest wyłącznie podjęcie próby rozstrzygnięcia wątpliwości prawnych zawartych w tytułowym zagadnieniu, abstrahując od stanowiska zajmowanego przez autora we wciąż (niestety) eskalującym dyskursie politycznym i społecznym.

Wiążące polecenia

Punktem wyjścia niniejszych rozważań jest określenie relacji łączącej pracownika i pracodawcę. Zgodnie z art. 100 § 1 kodeksu pracy pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Analizując przytoczony przepis należy uznać, że polecenia pracodawcy muszą być zgodne z prawem, a ponadto powinny korelować z zakresem obowiązków pracownika.

Należy podzielić dominujący w literaturze prawa pracy pogląd, że pracownik, co do zasady, jest związany poleceniem przełożonego. Przy czym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11927

Wydanie: 11927

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament