Ufać rządowi, sprawdzać koncerny
Firmy farmaceutyczne traktują państwa UE bardzo instrumentalnie – mówi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.
Rząd ogłosił przyspieszenie programu szczepień, bazując na zapewnieniach koncernów farmaceutycznych o dostarczeniu wystarczającej liczby szczepionek. Czy rząd powinien wierzyć koncernom?
Byłbym bardzo sceptyczny co do pokładania wiary w firmach farmaceutycznych. Szczególnie w sytuacji, w której prawie połowa szczepionek wyprodukowanych przez firmy znajdujące się na terenie UE została wyeksportowana poza Unię i w której w 27 krajach członkowskich brakuje tych szczepionek. Konkretnie
77 milionów szczepionek zostało wyeksportowanych, a tylko 88 milionów zostało w krajach członkowskich UE. Widać, że firmy farmaceutyczne maksymalizują zysk kosztem krajów członkowskich. Przypomnę, że UE subsydiowała badania nad wynalezieniem szczepionki i zawarła bardzo korzystne porozumienia dla koncernów.
Czy to znaczy, że premier Morawiecki oraz ministrowie Niedzielski i Dworczyk nie powinni wczoraj ogłaszać tak ambitnego planu? Chcą, żeby do końca drugiego kwartału odbyło się 20 milionów szczepień.
Do końca sierpnia mają się zaszczepić wszyscy chętni. Jeżeli jest tak, jak pan mówi, to ten plan się po prostu nie uda.
Ufam rządowi. Pięć dni temu na unijnym szczycie to właśnie premier Morawiecki zaproponował w ramach pewnej groźby, w kontekście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta