Po transferze nie wolno zmienić umowy na terminową
Dokonana po przejęciu zakładu pracy i pracowników zmiana umowy o pracę z bezterminowej na zawartą na czas określony jest prawnie niedopuszczalna – uznał Sąd Najwyższy.
Taki wyrok zapadł 14 kwietnia 2021 r. w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego (I NSNc 5/21). Sąd Najwyższy uwzględnił w nim skargę nadzwyczajną prokuratora generalnego. Uchylił wyrok sądu II instancji w zakresie oddalenia powództwa o przywrócenie do pracy i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
Sporna sprawa miała początek w 2002 r. Pracownik zatrudniony w firmie od 1999 r. został wówczas przejęty wraz z firmą przez nowego pracodawcę. W tym czasie podstawą jego zatrudnienia była umowa zawarta na czas nieokreślony.
Do przejęcia doszło z 1 grudnia 2002 r., a już 3 grudnia 2002 r. pracownik – powód podpisał z nowym pracodawcą umowę o pracę na czas określony – na dwa lata. Po tym czasie strony zawarły kolejną umowę terminową, tym razem na 10 lat. Obie umowy przewidywały 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Jednocześnie nie rozwiązano dotychczasowej umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta