Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po transferze nie wolno zmienić umowy na terminową

06 maja 2021 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Dokonana po przejęciu zakładu pracy i pracowników zmiana umowy o pracę z bezterminowej na zawartą na czas określony jest prawnie niedopuszczalna – uznał Sąd Najwyższy.

 

Taki wyrok zapadł 14 kwietnia 2021 r. w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego (I NSNc 5/21). Sąd Najwyższy uwzględnił w  nim skargę nadzwyczajną prokuratora generalnego. Uchylił wyrok sądu II instancji w zakresie oddalenia powództwa o przywrócenie do pracy i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Sporna sprawa miała początek w 2002 r. Pracownik zatrudniony w firmie od 1999 r. został wówczas przejęty wraz z firmą przez nowego pracodawcę. W tym czasie podstawą jego zatrudnienia była umowa zawarta na czas nieokreślony.

Do przejęcia doszło z 1 grudnia 2002 r., a już 3 grudnia 2002 r. pracownik – powód podpisał z nowym pracodawcą umowę o pracę na czas określony – na dwa lata. Po tym czasie strony zawarły kolejną umowę terminową, tym razem na 10 lat. Obie umowy przewidywały 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Jednocześnie nie rozwiązano dotychczasowej umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11954

Wydanie: 11954

Spis treści

Kultura

Nieprzypisane

Zamów abonament