Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka z COVID-19 ważniejsza niż prywatność pracowników

06 maja 2021 | Kadry i Płace | Monika Aniszewska

Pracodawcy mają coraz większe uprawnienia służące do ochrony załogi przed zakażeniem koronawirusem. W tym zakresie mogą coraz bardziej ingerować w sferę prywatną pracowników.

W dobie pandemii zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy stało się dla przedsiębiorców zadaniem priorytetowym. Przez ostatnie miesiące firmy wykształciły szereg polityk mających na celu ochronę życia i zdrowia zatrudnionych. Wyjątkowa sytuacja uzasadnia stosowanie przez pracodawców środków, które dotychczas były uważane za nadzwyczajne. Przykładowo, coraz więcej przemawia za tym, że odmowa udziału w szczepieniu przeciwko COVID-19 może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Priorytetem bezpieczeństwo

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawców jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy. Szef powinien dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony, uwzględniając zmieniające się warunki wykonywania pracy (art. 207 § 2 pkt 3 kodeksu pracy). Jego zadanie sprowadza się do zagwarantowania faktycznego bezpieczeństwa podwładnych, a nie wyłącznie do realizacji powszechnie obowiązujących przepisów, które nie zawsze nadążają za dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 13 września 2016 r., III PK 146/15).

Przepisy obligują pracodawców, aby w czasie pandemii zapewnili zatrudnionym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk oraz – jeżeli to możliwe – 1,5 m odległości między stanowiskami pracy (§ 10 ust. 3 pkt 3...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11954

Wydanie: 11954

Spis treści

Kultura

Nieprzypisane

Zamów abonament