Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemia nie wymusza tolerowania nadmiernych absencji

06 maja 2021 | Kadry i Płace | Agnieszka Bonikowska Martyna Dziedzic

W czasie epidemii koronawirusa pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich. Rozwiązanie umowy o pracę z tego powodu jest możliwe, ale pracodawca musi pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Okres pandemii sprzyja nagminnemu korzystaniu przez pracowników z długotrwałych zwolnień lekarskich. Dotąd miały one miejsce najczęściej po rozwiązaniu umowy o pracę, co miało na celu zapewnienie środków utrzymania pracownikowi i członkom jego rodziny. Jednak obecnie obserwuje się także znaczny wzrost liczby i długości zwolnień lekarskich w trakcie zatrudnienia. Często są to zwolnienia od lekarza psychiatry. Oczywiście niewykluczone jest, że sytuacja społeczna związana z pandemią negatywnie wpływa na stan psychiczny pracowników. Niemniej jednak ilość i długość, a także rodzaj aktualnych absencji, uzasadnia podejrzenie, że pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich.

Negatywne skutki

Dla pracodawców z oczywistych względów nadużywanie zwolnień lekarskich jest zjawiskiem na wskroś negatywnym. Przede wszystkim godzi to w istotę i cel stosunku pracy, którym niewątpliwie jest zatrudnianie pracownika po to, by zakład pracy mógł na niego liczyć i prowadzić zamierzoną działalność.

Tę okoliczność zdaje się dostrzegać także Sąd Najwyższy, który w wyroku z 21 stycznia 2016 r. (III PK 54/15) wskazał: „Okoliczność, że pracodawca, dbając o swój interes, stara się zapobiec ujemnym skutkom wynikającym z nieobecności pracownika w pracy, nie oznacza, że z punktu widzenia funkcjonowania zakładu pracy jest to sprawa obojętna. Interes...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11954

Wydanie: 11954

Spis treści

Kultura

Nieprzypisane

Zamów abonament