„Czyste powietrze” musi mieć lepszą ofertę dla najuboższych
Program idzie w dobrym kierunku, jednak potrzebuje dalszych reform i my jako Bank – mam nadzieję – będziemy w tym procesie Polsce towarzyszyć – mówi Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.
W Krajowym Planie Odbudowy zapewniono finansowanie programu „Czyste powietrze" z funduszy unijnych na 3 mld euro, natomiast potrzeby finansowe tego programu są dużo większe. Skąd można wziąć brakującą kwotę?
Dobrze się stało, że do KPO wpisano ponad 3 mld euro na „Czyste powietrze", ponieważ pozwoli to programowi w najbliższych latach rozwinąć skrzydła
i docierać do coraz większej liczby domów. Pamiętajmy jednak, że KPO działać będzie do 2026 r., natomiast program „Czyste powietrze" ma trwać dłużej, do 2029 r. Jeśli chodzi o rozwój programu, to spodziewamy się efektu kuli śniegowej dzięki promocji i zaangażowaniu banków komercyjnych. Będą potrzebne dodatkowe środki, aby obsłużyć rosnącą liczbę wniosków, a także by sfinansować dodatkowe działania, takie jak większe wsparcie dla biedniejszych gospodarstw domowych, gmin, a także monitoring
i egzekucja uchwał antysmogowych. Cieszą nas więc ostatnie zapowiedzi,
że fundusze spójności będą także mogły partycypować
w programie. Już teraz należy myśleć o długookresowym montażu finansowym, w tym także z udziałem krajowych funduszy, żeby ambicje „Czystego powietrza" miały pokrycie w realnych środkach.
Jakie reformy w programie „Czyste powietrze" są potrzebne, by program znacząco przyspieszył?
W partnerstwie z Komisją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta