Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Izolacja to nie kwarantanna

06 maja 2021 | Kadry i Płace | Małgorzata Kolasa-Dorosz

Choć pojęcie izolacji i kwarantanny są nieodłącznym elementem pandemicznej rzeczywistości, to wciąż często używane są w nieprawidłowy sposób. Rodzaj odosobnienia nie ma jednak znaczenia przy ustalaniu prawa do świadczenia za ten okres.

Jednym ze sposobów służących do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest izolacja, która została uregulowana w ustawie z 5 marca 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1845 ze zm.). Zanim zostanie zastosowana, należy zbadać aktualny stan zdrowia osoby, u której podejrzewa się zakażenie koronawirusem.

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 osoby zakażone wysyła się wyłącznie na izolację. W zależności od decyzji lekarza, izolacja może odbywać się w warunkach domowych lub szpitalnych. Pacjent może zostać skierowany także do izolatorium. Najczęściej decyzję o formie izolacji podejmuje

lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który także decyduje o ewentualnej konieczności jej przedłużenia.

Pobyt w domu...

Czas trwania izolacji zależy od stanu zdrowia pacjenta. Po 7 dniach izolacji domowej lekarz POZ powinien skontaktować się z pacjentem, aby przeprowadzić wywiad i otrzymać informacje o wystąpieniu objawów i przebiegu choroby.

Gdy u osoby zakażonej występują objawy takie jak gorączka, kaszel czy duszność, obecnie izolacja kończy się po 3 dniach licząc od dnia, w którym objawy ustały, nie wcześniej jednak niż po 13 dniach od dnia wystąpienia pierwszych objawów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11954

Wydanie: 11954

Spis treści

Kultura

Nieprzypisane

Zamów abonament