Czy programiści rozliczający IP Box siedzą na tykającej bombie
IP Box staje się coraz popularniejszy wśród informatyków prowadzących działalność gospodarczą. Nic dziwnego, bo różnica w opodatkowaniu jest spora. Jeżeli można płacić 5 proc. zamiast 19 proc., to dlaczego nie spróbować?
Stosowanie 5-proc stawki PIT w ramach IP Box wiąże się z ryzykiem ze względu na możliwość zakwestionowania rozliczeń. W przypadku IP Box są aż dwa wrażliwe obszary. Pierwszy dotyczy generalnych zasad współpracy z kontrahentem. Nie można bowiem wykluczyć, że w trakcie kontroli organ zidentyfikuje, że działania w zespole programistów nie mają znamion stosunku B2B, ale umowy o pracę. W takim skrajnym przypadku pierwotne rozliczenie 5-proc. stawki PIT może być korygowane nawet do stawki 32 proc., co w odniesieniu do rozliczenia ostatnich pięciu nieprzedawnionych lat może generować znaczną kwotę do zapłaty. Drugi obszar dotyczy „osiągania dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegającego ochronie, którego przedmiot został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej", gdyż tylko taki dochód może korzystać z 5-proc. stawki.
Stosowanie preferencji z ryzykiem
Pierwszy obszar ryzyka jest dość dobrze znany programistom działającym na zasadach B2B i aktualnie, wraz z przeminięciem projektu „test przedsiębiorcy", wydaje się, że w najbliższym czasie nie będzie martwił branży IT. Drugi zdaje się być bardziej „na czasie", na co wskazuje liczba wydawanych interpretacji indywidualnych dotyczących IP Box. Skala wydanych „pozytywnych"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta