Sposób wykorzystywania budynku decyduje o opodatkowaniu
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego pomieszczenia, które dopiero mają zostać zaadaptowane do podejmowania w nich świadczeń zdrowotnych, nie mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości.
Taki wyrok (z 13 marca 2020 r., II FSK 1170/18) zapadł w sprawie przedsiębiorcy, któremu po wszczęciu i przeprowadzeniu postępowania podatkowego, organ I instancji określił wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości. Podatnik wykazywał do opodatkowania podatkiem od nieruchomości m.in. budynek, który dopiero miał zostać przebudowany na szpital. W konsekwencji, według organu podatkowego, budynek ten nie mógł być opodatkowany preferencyjną stawką podatku od nieruchomości.
W toku postępowania zarówno Samorządowe Kolegium Odwoławcze, jak i WSA w Gliwicach utrzymały w mocy decyzję organu I instancji. W konsekwencji przedsiębiorca złożył skargę kasacyjną, w której podkreślił, że jest podmiotem leczniczym i sporny budynek, nawet jeśli jeszcze faktycznie niewykorzystywany, powinien być opodatkowany w sposób właściwy dla nieruchomości związanych ze świadczeniem usług zdrowotnych.
Udzielanie, a nie planowanie
NSA oddalił skargę kasacyjną. Wskazał, że pomieszczenia, które dopiero mają zostać zaadaptowane do podejmowania w nich świadczeń zdrowotnych, nie mogą korzystać z preferencyjnej stawki określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (UPiOL). Ponadto NSA podkreślił, że ustawodawca w sposób ścisły określił wymogi, które powiązane są z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, a nie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta