Jak wykonawca rozliczy obciążenie go kosztami wykonawstwa zastępczego
Gdy upust cenowy nie był przewidziany w umowie o roboty budowlane, nie można go uznać za rabat potransakcyjny będący podstawą do obniżenia podstawy opodatkowania.
- Umowy o roboty budowlane zawierane z inwestorem przez wykonawców, czyli firmy budowlane często zawierają harmonogram prac, który określa daty zakończenia poszczególnych robót. Zdarza się, że w toku realizacji projektu wykonawcy nie dotrzymują ustalonych terminów, a inwestor, na podstawie zapisów umowy, zleca wykonanie pracy wykonawcom zstępczym, ponosząc z tego tytułu koszty (które wcześniej były uwzględnione w cenie należnej wykonawcy). Zdarza się, że inwestor otrzymuje od wykonawcy fakturę na całość prac (pomimo, że częściowo nie były one przez wykonawcę zrealizowane) i nie kwestionuje wynagrodzenia należnego wykonawcy, ale kosztem wykonania zastępczego obciąża wykonawcę na podstawie noty księgowej. Wykonawcy w takiej sytuacji z reguły wystawiają faktury korygujące, traktując obciążenie tymi kosztami jako upust cenowy. Czy w takiej sytuacji obniżka ceny udzielona przez wykonawcę inwestorowi jest dla wykonawcy podstawa do obniżenia podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta