ZUS zbierze ważne dane dotyczące samozatrudnionych
Podawanie informacji o zawodzie może skończyć się testem przedsiębiorcy – ostrzegają prawnicy.
Od 16 maja 2021 r. przedsiębiorcy mają obowiązek zgłaszać zleceniobiorców czy etatowych pracowników do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z podaniem kodu ich zawodu. Okazuje się, że ten obowiązek dotyczy także samozatrudnionych. Po co ZUS informacje o zawodzie 2 milionów osób prowadzących działalność gospodarczą w Polsce? Tym bardziej że rząd, przyznając im pomoc, nadal kieruje się kodami PKD, wskazującymi na branżę gospodarki, w której prowadzą działalność gospodarczą.
– Informacja o wykonywanym zawodzie jest kluczowa przy prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, analiz czy prognoz dotyczących rynku pracy i przemian struktury społecznej w Polsce. Ponadto informacje te pozwolą oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Kod zawodu, jaki pojawił się w drukach ZUS ZUA i ZUS ZZA, pozwoli urzędnikom Zakładu na analizę orzekanego stopnia niezdolności do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta