Formalizm nie musi zniechęcać
Postępowanie grupowe jest nie tylko tańsze. Ma inne zalety.
Perspektywa poniesienia niższych, niż w przypadku postępowań indywidualnych, kosztów postępowania, instytucja reprezentanta grupy, możliwość łączenia wielu podobnych spraw w jednym procesie cywilnym. Czy zalety te są na tyle istotne, by mogły przekonać do decyzji o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym?
Coraz częściej można usłyszeć o kolejnych pozwach grupowych, między innymi w kontekście roszczeń uczestników rynku finansowego związanych z kredytami frankowymi, polisolokatami, jak też roszczeniami kierowanymi wobec funduszy inwestycyjnych. W czasie pandemii mamy również do czynienia z pozwami podmiotów z branży turystycznej, gastronomicznej, związanymi ze szkodami poniesionymi w związku z tzw. lockdownem.
Postępowanie grupowe jest możliwe, gdy dochodzone są roszczenia jednego rodzaju, co najmniej dziesięciu osób, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Nie zawsze jednak, nawet pomimo spełnienia wymogów, możliwe będzie procedowanie sprawy w ramach pozwu grupowego.
Ustawa, która reguluje te kwestie tj. z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym ma zastosowanie w sprawach o roszczenia z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, z tytułu czynów niedozwolonych, z tytułu odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta