Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes coraz mocniej stawia na automatyzację i roboty

08 czerwca 2021 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
Automatyzacja procesów pomoże zapełnić narastającą lukę demograficzną na rynku pracy
źródło: Shutterstock
Automatyzacja procesów pomoże zapełnić narastającą lukę demograficzną na rynku pracy

Pandemia zmusiła firmy do przyspieszenia cyfryzacji. Niektóre ten trend dostrzegły wcześniej i zbierają już owoce zrealizowanych w poprzednich latach inwestycji. Technologicznych liderów znajdziemy w każdej branży.

 

Instytut badawczy Gartner przewiduje, że w tym roku najmocniej na globalnym rynku IT urośnie segment oprogramowania dla biznesu.

– Powodów takiego stanu rzeczy będzie kilka. Przede wszystkim druga fala cyfryzacji. Automatyzacja postępuje, model pracy ulega zmianie, a to wymaga ułożenia na nowo procesów. Bez sprawnego systemu to misja niemożliwa do zrealizowania – mówi Michał Górecko, dyrektor pionu sprzedaży w BPSC.

W niektórych obszarach polska cyfryzacja nadal kuleje i pod względem wdrożeń odstajemy od średniej unijnej (usługi chmurowe czy systemy ERP). Czas pokaże, czy w najbliższych latach nadrobimy te zaległości. Pandemia przyspieszyła cyfryzację na całym świecie. Dobrze pokazują to badania Deloitte, z których wynika, że w 2020 r. odsetek podmiotów, które już rozpoczęły wdrażanie rozwiązań bazujących na inteligentnej automatyzacji, znacząco wzrósł. Takie działania podjęło 73 proc. ankietowanych wobec 58 proc. rok wcześniej. Z kolei w 2015 r. odsetek ten wynosił zaledwie kilkanaście procent. Na automatyzację procesów warto spojrzeć również przez pryzmat pogarszającej się sytuacji demograficznej, czyli kurczącej się grupy osób w wieku produkcyjnym.

Z duchem

czasu

Zmiany technologiczne w firmach przebiegają na wielu poziomach. Dotyczą zarządzania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11981

Wydanie: 11981

Spis treści
Zamów abonament