Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oprócz bezzwrotnych dotacji także pożyczki i gwarancje

08 czerwca 2021 | Dobra Administracja | Michał Kołtuniak

Wzorem tzw. planu Junckera, także w perspektywie 2021-2027 samorządy, organy rządowe, a także spółki skarbu państwa będą mogły korzystać ze zwrotnych instrumentów wsparcia: preferencyjnych pożyczek, gwarancji lub wykupu obligacji.

Polska ma dobre doświadczenia w ubieganiu się i wykorzystaniu unijnych środków zwrotnych, które były w Planie Inwestycyjnym dla Europy (plan Junckera; dalej - PIE). Ten instrument funkcjonował w latach 2015-2020, a Polska osiągnęła na tle krajów UE bardzo dobry wynik w jego wykorzystaniu. Wartość inwestycji finansowanych z tego źródła, to 80 mld zł, a kwota wsparcia to 20 mld zł. Pozwoliło to uplasować się Polsce na szóstym miejscu uwzględniając operacje wielokrajowe, a na poziomie krajowym Polska zajęła piąte miejsce.

Przedsięwzięcia sfinansowane ze środków PIE to np.: inwestycje w Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, projekt Tauronu Polskiej Energii zakładający rozwój sieci przesyłowych, budowa ponad tysiąca mieszkań na wynajem w Poznaniu czy wsparcie dla prawie 50 tys. małych i średnich firm.

Program InvestEU

Teraz pora na kolejne przedsięwzięcia, które będą finansowane z programu InvestEU.

W kolejnym okresie programowania, w latach 2021-2017, Program InvestEU ma wesprzeć różnego rodzaju przedsięwzięcia rozwojowe, których wartość Komisja Europejska szacuje na 400 mld euro. Według tych prognoz jedno euro gwarancji może wygenerować nawet 12 euro środków na inwestycje, w tym te bardziej ryzykowne. Finansowy filar Programu - Fundusz InvestEU to instrument, z którego finansowane będą pożyczki, gwarancje czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11981

Wydanie: 11981

Spis treści
Zamów abonament