Czy można skutecznie zaskarżyć odmowę dofinansowania
Szybkie i skuteczne działania skierowane na ratowanie miejsc pracy i zachowanie płynności przedsiębiorców w sposób oczywisty wiążą się ze sprawną i przejrzystą procedurą udzielania pomocy publicznej.
Przyjęta przez Sejm 20 maja 2021 r. kolejna nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (druk sejmowy nr 1145) uzupełnia ustawową regulację instrumentów pomocowych dla przedsiębiorców i innych podmiotów o procedury zwrotu niewykorzystanej lub nienależnie pobranej pomocy. Obejmuje również postępowanie w przedmiocie umarzania, rozkładania na raty i odraczania terminu płatności kwoty objętej żądaniem zwrotu (art. 1 pkt 17–22 i pkt 24).
Co z odmową
Umorzenie należności, odroczenie płatności i rozłożenie na raty następować będzie w drodze decyzji wydawanej na wniosek beneficjenta. Niestety, przy okazji nowelizacji nie zdecydowano się na sprecyzowanie reguł dotyczących odmowy przyznania pomocy oraz zaskarżania tej odmowy.
W ustawie z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU z 2020 r. poz. 1842, dalej: ustawa Covid-19) począwszy od nowelizacji z 31 marca 2020 r. wprowadzano kolejne formy pomocy finansowej dla podmiotów dotkniętych pandemią Covid-19, tzw. tarcze antykryzysowe.
Ważna umowa
Szereg z tych form pomocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta