Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sprawnie zaszczepić świat

08 czerwca 2021 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemionczyk
źródło: Rzeczpospolita

Zniesienie ochrony patentowej szczepionek przeciwko Covid-19 nie zwiększy szybko ich podaży. Zamożne kraje powinny kupić i przekazać tym uboższym potrzebną im liczbę dawek. Wszystkim wyjdzie to na zdrowie.

 

Akcja szczepień przeciw Covid-19 trwa już niemal pół roku. Według portalu Our World in Data w tym czasie co czwarty człowiek otrzymał co najmniej jedną dawkę szczepionki. Odsetek ludzi w pełni zaszczepionych to jednak niespełna 6 proc. W tej grupie są głównie mieszkańcy zamożnych państw.

W krajach o niższym poziomie dochodu kampania szczepień przebiega zdecydowanie wolniej. Jeśli nie przyspieszy, pandemii nie uda się szybko zatrzymać. Z koronawirusem uporają się tylko kraje szeroko rozumianego Zachodu i tylko pod warunkiem, że będą mocno ograniczały możliwość przekraczania ich granic. W tych krajach, gdzie wirus będzie się nadal rozprzestrzeniał, powstawać będą nowe jego mutacje, które zagrozić mogą także zaszczepionym.

Jak zwiększyć dostawy wakcyn do krajów uboższych? Indie i RPA apelują, aby w ramach Światowej Organizacji Handlu znieść ochronę patentową szczepionek i innych technologii pomagających w walce z pandemią (m.in. diagnostycznych). Pomysł ten częściowo popiera administracja USA, ale i spora część naukowców w ten czy inny sposób zaangażowanych w walkę z pandemią. W Polsce list otwarty w sprawie uczynienia szczepionek „dobrem wspólnym ludzkości" opublikowało zarówno środowisko medyczne, jak i grupa ekonomistów. W tym drugim środowisku, jak sugerują wyniki naszej sondy, propozycja ta ma jednak więcej przeciwników niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11981

Wydanie: 11981

Spis treści
Zamów abonament