Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd nie liczy łez kobiet

08 czerwca 2021 | Rzecz o prawie | Zofia Brzezińska

20 byłych japońskich niewolnic seksualnych domaga się zadośćuczynienia. Na razie bezskutecznie.

Uhonorowanie przez sąd w Korei Południowej immunitetu jurysdykcyjnego państwa obcego doprowadziło do odrzucenia pozwu złożonego przez grupę 20 byłych japońskich niewolnic seksualnych z okresu II wojny światowej. Czy jednak państwu, które dopuściło się wojennych zbrodni przeciwko ludzkości, nadal ten immunitet przysługuje?

Nie ulega wątpliwości, że Japonia walcząca w największym światowym konflikcie u boku Hitlera i Mussoliniego dopuściła się w tym czasie niezliczonych zbrodni. Podwładni cesarza Hirohito mordowali, rabowali i gwałcili bezbronne rzesze cywilów, a jednym z symboli ich bestialstwa stały się tzw. 'comfort women' (z ang. pocieszycielki), czyli kobiety przetrzymywane w wojskowych domach publicznych i przymuszane tam do nierządu.

Wyrazy ubolewania

Najczęściej były to Koreanki, gdyż Japonia okupowała Półwysep Koreański już od 1905 r. Oprócz nich znajdowały się tam często Azjatki innych narodowości oraz Europejki, pochodzące z podbitych posiadłości kolonialnych lub pielęgniarki z personelu medycznego aliantów (m.in. Holenderki i Australijki). Niektóre kobiety zgadzały się świadczyć usługi seksualne w zamian za bezpieczeństwo własne, dzieci lub za jedzenie i inne produkty do przeżycia.

Wraz ze schyłkiem II wojny światowej, gdy klęska państw osi była przesądzona, kobiety zaczęły być mordowane przez japońskich żołnierzy chcących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11981

Wydanie: 11981

Spis treści
Zamów abonament