Jaki podatek od korzystania z chmury internetowej
Nie można ustalić jednej generalnej zasady określającej czy od opłat za usługi przechowywania danych na zdalnych serwerach zewnętrznych dostawców polski nabywca powinien rozliczyć podatek u źródła. Zależy to od zakresu nabywanych świadczeń.
W związku z rozwojem technologii informatycznych daje się zauważyć coraz większe zapotrzebowanie na usługi informatyczne. Trend ten nasilił się szczególnie w czasach pandemii Covid-19. W przypadku nabywania usług od pomiotów zagranicznych należy jednak pamiętać o dodatkowych obowiązkach podatkowych jakie mogą spoczywać na polskich podmiotach, w tym obowiązkach płatnika w związku z rozliczeniem podatku u źródła.
Jedną z cieszących się dużym zainteresowaniem usług informatycznych są usługi udostępniania danych w chmurze internetowej, która umożliwia m.in. gromadzenie danych, aplikacji i innych zasobów informatycznych na zdalnych serwerach zewnętrznych dostawców. Kwestia opodatkowania podatkiem u źródła usług korzystania z chmury internetowej od lat budzi jednak wątpliwości podatników.
Dwa modele usług
W celu analizy obowiązków w podatku u źródła ciążących na polskich podmiotach należy szczegółowo przeanalizować zakres nabywanych świadczeń. W szczególności warto zwrócić uwagę na dwa modele usług jakie są realizowane w ramach chmury, tj.:
- model chmury polegający jedynie na udostępnianiu określonej objętości dysku serwera w celu przechowywania na nim np. baz danych, aplikacji, innych zasobów informatycznych, przy czym dane przechowywane w przestrzeni dyskowej nie są w żaden sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta