IP Box z dodatkową ewidencją
Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę, który uzyskuje dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej i chce korzystać z 5 proc. PIT, musi prowadzić odrębną ewidencję w sposób umożliwiający monitorowanie prac B+R.
- Przedsiębiorca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności badawczo -rozwojowej, w ramach której będzie uzyskiwał dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Czy w związku z prowadzeniem tej działalności, dla celów skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, przedsiębiorca musi prowadzić jakieś inne ewidencje poza podatkową księgą przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Kwestie te szczegółowo regulują przepisy art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT.
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5 proc. podstawy opodatkowania.
Nie tylko patent
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1) patent,
2) prawo ochronne na wzór użytkowy,
3) prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4) prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5) dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6) prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta