Strata stracie nierówna, czyli pułapki czyhające na podmioty powiązane
Skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku przygotowania dokumentacji cen transferowych dla transakcji krajowych wydaje się oczywiste. Weryfikacja braku ponoszenia straty w praktyce może się jednak wiązać z wieloma wątpliwościami.
1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy ustawy o CIT umożliwiające zwolnienie transakcji krajowych z obowiązku dokumentacyjnego po spełnieniu określonych warunków. Zgodnie z art. 11n ustawy o CIT obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych nie ma zastosowania do krajowych transakcji, jeżeli w roku podatkowym każdy z uczestników transakcji spełnia łącznie następujące warunki:
- nie korzysta ze zwolnień podmiotowych wymienionych w art. 6 ustawy o CIT,
- nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT, tj. odpowiednio zwolnienia dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz dochodów podatników uzyskanych z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji oraz
- nie poniósł straty podatkowej.
Pomimo pozornej oczywistości stosowanie przepisów o zwolnieniu z obowiązków dokumentacyjnych może być źródłem mniejszych lub większych wątpliwości. Zagadnieniem niewywołującym kontrowersji jest natomiast to, który podmiot powinien spełnić warunki umożliwiające zastosowanie zwolnienia w przypadku spółki komandytowej. W interpretacjach indywidualnych (np. z 1 lipca 2019 r.,. 0114-KDIP2 -2.4010.199.2019.2.SJ) dyrektor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta