Dane małżonka na fakturze nie odbierają prawa do preferencji
Przedsiębiorca odliczy cały VAT od zakupu lokalu na wynajem i jego wyposażenia. Nie ma znaczenia, że faktury zostały wystawione także na jego żonę.
Jeśli przedsiębiorca pozostaje w ustawowej wspólności małżeńskiej, to potrzebuje zgody małżonka na zakup nieruchomości. Oboje małżonkowie, którzy są współwłaścicielami nieruchomości, są też wymienieni w akcie notarialnym zakupu. Powstają jednak wątpliwości, czy przedsiębiorca może odliczyć całą kwotę VAT z faktury zakupu, jeśli na fakturze znalazły się dane jego małżonka. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 czerwca 2021 r. (0114-KDIP1-3.4012.122.2021.2.KF) uznał, że taki zapis nie odbiera prawa do preferencji. Przedsiębiorca odliczy VAT, jeśli spełni ustawowe warunki i wykorzystuje nabytą nieruchomość w działalności gospodarczej.
Taką odpowiedź otrzymał podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT od maja 2009 r. W grudniu 2020 roku nabył z żoną (wspólnota majątkowa) mieszkanie w budowanym kompleksie hotelowym. Małżonkowie kupili je jako osoby prywatne, nie na potrzeby działalności gospodarczej, w celu wynajmowania go już po uruchomieniu hotelu. Faktura na zakup mieszkania została wystawiona na wnioskodawcę oraz jego żonę. Kupili też elementy wyposażenia. Wnioskodawca wyjaśnił, że usługa wynajmu będzie opodatkowana VAT według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta